Az IpDns szolgáltatás célja, hogy hálózati eszközök címét egy az emberek számára jól megjegyezhető szöveges címként elérhetővé tegye, mindezt úgy hogy a változó IP című eszközök számára egy folyamatos frissítési, követési rendszert biztosít.
Életszerű példaként: Egy otthoni biztonsági kameránkat szeretnénk elérni "kívülről", de a DSL szolgáltatásunk 24 óránként IP címet vált, ami "nehézkessé" teszi a külső elérését, ami szükséges ahhoz, hogy a munkahelyünkről pillantást vethessünk az otthon egyedül hagyott házi kedvencünkre.
A feladat megoldására szinte végtelen variációjú megoldás létezik, az általunk javasolt szerint szükség van egy OpenWrt használatára alkalmas routerre egy IP kamerára és az IpDns szolgáltatásra. Működése nagy vonalakban a következő, az OpenWrt router csatlakozik a DSL vonalhoz, és a beállított időközönként (általában napi 1 alkalommal) frissiti az IPDNS adatbázisában az adott hosthoz tartozó IP rekordot, így a "külvilág" számára a jól megjegyezhető host névvel folyamatosan elérhető. A router esetleges újraindulásakor, vagy az IP cím változásakor ezt a frissítést azonnal megteszi.
A roterhez csatlakoztatott (wifi vagy UTP) kamerában tetszőlegesen kiválasztott portot beállíthatunk a külvilággal való kapcsolathoz (néhány port foglalt, pl 80, (http://hu.wikipedia.org/wiki/TCP és UDP portszámok listája)) majd a routerben a "portok továbbítása" résznél beállítjuk, hogy ezt a portot a külvilágból való megkeresésektor hova irányítsa melyik eszközre a belső hálózatunkon.
Ha sikerült akkor pl. a http://test.ipdns.hu:8082 url "meghívásával" elérhetjük a kameránk kezelői felületét, és közvetített képét.
|
|